Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 4 lipca 2019

Pamięć – odkryj swoją własną super moc


Dzisiejszy wpis będzie inny niż wszystkie. Dowiecie się z niego nieco o efektywnych metodach zapamiętywania, które z pewnością się przydadzą podczas nauki języka angielskiego. Autorka wpisu, Katarzyna Zgorzelska, przedstawia rady i sposoby na to, jak skutecznie przyjąć do głowy mnóstwo pojęć i definicji. Zachęcam do lektury!


Zapamiętywanie to jeden z najbardziej kluczowych elementów codziennej egzystencji. Co innego stanie się, jeśli wypadnie nam z głowy data bitwy pod Waterloo, a co innego, jeśli zapomnimy, że mieliśmy odebrać dzieci ze szkoły. W codziennych czynnościach musimy nieustannie wyłapywać i zapisywać w mózgu poszczególne informacje, i choć technologia bardzo ułatwia ten proces, nie możemy polegać na niej w każdej chwili. Dlatego też szlifowanie umiejętności prawidłowego i długoterminowego zapamiętywanie to kluczowa zdolność, przydatna nie tylko w prostych czynnościach, jak znajomość numerów telefonów lub adresów, ale przede wszystkim usprawniająca proces uczenia.

Nasza pamięć to niezwykle rozbudowany system, który można porównać do ogromnego magazynu, gdzie konkretne informacje przechowywane są w dedykowanych do tego strefach. Wyróżniamy trzy rodzaje pamięci: sensoryczną, krótkoterminową i długoterminową. Pamięć sensoryczna jest odpowiedzialna za przyswajanie otaczających nas bodźców: dotyku, dźwięku, obrazu (np. huku błyskawicy, drażniącego materiału swetra itp.), zapisane w ten sposób sygnały pozostają w umyśle zazwyczaj ułamek sekundy, pozwalają jednak na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Grupa informacji zapisywanych jako krótkoterminowe umożliwia przechowywanie niewielkiej liczby danych na stosunkowo krótki czas, z drugiej strony pamięć długoterminowa stanowi trzon naszej świadomości. Nasi przodkowie prawdopodobnie mieli lepsze umiejętności zapamiętywania, ponieważ zdając sobie sprawę z wagi tego daru, zwyczajnie ćwiczyli tę zdolność. Rozwój zaburzyło wynalezienie pisma, które pozwalając na wynotowanie poszczególnych informacji, automatycznie wiązało się z możliwością mniejszego angażowania umysłu w zapisywanie poszczególnych danych w głowie. Współcześnie każdy z nas powinien wypróbować kilka sztuczek pozwalających na zminimalizowanie zapominalstwa, warto więc wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

  1. Pismo to nasz sprzymierzeniec
Większość z nas przyswaja informacje, zwłaszcza związane np. z nauką do egzaminu, za pomocą znaków- liter albo liczb. Amerykańscy badacze przeprowadzili eksperyment, angażując dwie grupy studentów: pierwsza prowadziła odręczne notatki, druga w tym celu używała komputerów. Po tygodniu sprawdzono jaka liczba informacji pozostała w głowach uczniów – okazało się, że osoby które notowały własnoręcznie, zapamiętały znacznie więcej, niż grupa zapisująca dane na laptopach. Dzieje się tak, ponieważ osoba zapisująca informacje odręcznie, przywiązuje do nich większą wagę: ograniczony czas i wolniejsze tempo pisma sprawia, że musimy selekcjonować informacje i dzielić je na te, które są ważne, czyli warte odnotowania. Dodatkowym atutem jest możliwość kreatywnego rozpisywania nowej wiedzy, korzystając w tym celu np. z tabelek, map myśli, czy zwyczajnie podkreślając najważniejsze elementy flamastrami.

  1. Lepiej uczyć się systematycznie
To pozornie banalne zdanie często powtarzane jest w szkołach – jednak kto z nas wziął je sobie do serca i faktycznie, z lekcji na lekcję przyswajał nowy materiał? Rozłożenie informacji na mniejsze dawki nie tylko sprawi, że wiedza będzie łatwiej trawiona przez mózg. Przede wszystkim, powtarzając materiał tego samego dnia, w którym został przedstawiony (w szkole, na uczelni, na kursie) usystematyzujemy już nabytą wiedzę- dzięki temu zapamiętamy zdecydowanie więcej informacji, mniejszym kosztem.

  1. Dyskusja stymuluje umysł
Choć uczenie się z notatek to pierwsza opcja dla większości z nas, okazuje się, że angażując większą liczbę zmysłów, jesteśmy w stanie zapamiętać więcej danych na dłużej. Dlatego poza czytaniem wynotowanych danych, dobrą praktyką jest zwyczajnie opowiedzenie innej osobie o informacjach, które właśnie nabyliśmy lub dyskusja na ten temat. Nasz rozmówca nie musi być nawet szczególnie zaangażowany – na dobrą sprawę, może nas w ogóle nie słuchać. Z drugiej strony, jeśli mieszkamy sami lub zwyczajnie preferujemy samotną naukę, wystarczy, że opowiemy na głos to, co właśnie przeczytaliśmy – za pomocą własnych słów.

  1. Gry stymulują pamięć
Jeśli ten rodzaj treningu należy do naszych ulubionych, możemy spróbować zaangażować się w przygotowane przez specjalistów gry. Nie są to jednak tradycyjne aplikacje, a dedykowane zadania, których celem jest stymulacja naszej pamięci. W internecie dostępne są zarówno rozgrywki przygotowane w języku angielskim, jak i polskie odpowiedniki.
Pamięć to zdolność, która kształtuje się intensywnie do pewnego wieku, a następnie ulega powolnej degradacji. Jednakże dorosły człowiek nie tylko może, ale i powinien systematycznie ćwiczyć swój mózg – w końcu pamięć to też wspomnienia, które kształtują naszą osobowość i spojrzenie na życie.


Autor: Katarzyna Zgorzelska, w konsultacji z TEB Edukacja .

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...