Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 25 stycznia 2018

10 angielskich słów, których wymówienie może sprawić Ci trudność


W każdym języku znajdzie się kilka słów, których wymówienie sprawia trudności nie tylko obcokrajowcom, ale także jego rodzimym użytkownikom. Nie inaczej jest w angielskim - tutaj też mamy wyrazy, które niczym nie ustępują naszemu stołowi z powyłamywanymi nogami. :) 

Niniejszy wpis powstał w ramach akcji blogerów językowo-kulturowych W 80 blogów dookoła świata. 25 dnia każdego miesiąca wybieramy jeden temat, który każdy opisuje z własnej perspektywy. Jak się już pewnie domyślacie, w styczniu zdecydowaliśmy pisać o słowach trudnych do wymówienia. 


Oto moje TOP 10:

1. RURAL (wiejski) 
Zawsze sprawiało mi to słowo trudność, podobnie jak rarely (rzadko). Przyczyną zapewne jest nagromadzenie r i l, przez co wychodzą potem rulal, lural, lulal i inne kwiatki. :)


2. SIXTH (szósty)
Gładkie przejście od x do th to również dla mnie wyższy stopień wtajemniczenia. A tego tongue twistera z zajęć fonetyki nie zapomnę nigdy: “The sixth sick sheik's sixth sheep's sick".


3. CHOIR (chór)
Jeszcze się nie zdarzyło, żeby któryś z moich uczniów wymówił to poprawnie /kwaɪər/*. Czyli coś jak enquire tylko bez "en". Wszystko przez Francuzów, którym zawdzięczamy CH czytane jak K. Ja najczęściej słyszę choir, chojre lub chułar


4. QUEUE (kolejka)
To słowo ma najprostszą wymowę na świecie, a ludzie i tak kombinują. Wyobraźcie sobie, że wymawiacie je tak samo nawet wtedy, gdy obetniecie wszystkie litery oprócz pierwszej. Wystarczy zapamiętać, że, tak samo jak Q, słowo wymawiamy /kjuː/*.


5. COMFORTABLE (wygodny)
No wiadomo, że nie mogło tutaj zabraknąć ulubieńca wszystkich nauczycieli. :) O komfortejbul pisali najwięksi, a tymczasem słowo nie ma nic wspólnego ze stołem czy umeblowaniem. Wymawiamy /ˈkʌm ftɚ bəl/*.


6. MISCELLANEOUS (różnorodny) 
To słowo nie dość, że ciężko wymówić, to jeszcze wcale nie jest łatwo napisać! Gdy spotkałam je stawiając pierwsze kroki w angielskim, to pomyślałam, że ktoś się pomylił i użył za dużo liter. Prawidłowa wymowa to /mɪsəˈleɪniəs/*


7. THOROUGHLY (doszczętnie)
Wygląda strasznie, ale do wymówienia wcale aż takie straszne nie jest. Gorzej z poprawnym zapisaniem. :) Wymawiamy mniej niż widzimy, czyli /'θʌrəli/*


8. CONSCIENTIOUSNESS (sumienność)
Próbując wymówić to słowo można opluć osobę stojącą obok, ostrzegam! A spróbujcie wymówić to szybko! Poprawnie /ˌka:nʃiˈenʃəsnəs/*.


9. ENTREPRENEUR (przedsiębiorca)
Słowo to jest trudne do wymówienia po pierwsze dlatego, że go rzadko używamy, a po drugie, że akcent w nim pada, wbrew intuicji, na ostatnią sylabę. Wymawiamy /ˌɑːntrəprəˈnɜːr/*. 


10. AREA (obszar)
Wspomnienie z czasów liceum - nie mogłam przyswoić, że takie króciutkie słowo, które zaczyna się na A wymawiamy rozpoczynając od E. W rezultacie zawsze wychodziła mi arija zamiar /ˈeəriə/*


*transkrypcje są podlinkowane, klikajcie na nie żeby odsłuchać wymowy 


Jakie słowa dodalibyście do listy? Są jakieś, które sprawiły Wam szczególną trudność? Piszcie!

A w wolnej chwili wpadajcie na pozostałe blogi biorące udział w naszej akcji:

Biały Mały Tajfun - Chińskie łamańce językowe 
Demain,viens avec tes parents! - Francuskie łamańce wygibańce 
Powiedz to po grecku - Greckie łamańce językowe
Gruzja okiem nieobiektywnym - Najtrudniejsze gruzińskie wyrazy
Niemiecki w Domu - Trudne słowa po niemiecku 
Turcja okiem nieobiektywnym - Tureckie łamańce językowe 
Enjoy EnglishZ łamańcami nam po drodze


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...