Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 10 grudnia 2017

Świąteczny sweterek - must have w każdej szafie?Kiczowaty sweterek świąteczny to must have w szafie każdego Anglika, Kanadyjczyka czy Amerykanina. Im brzydszy, bardziej jaskrawy i przesadnie zdobiony, tym lepiej. Skąd się wzięła ta moda i jak to się stało, że podbija świat?

Wpis ten jest częścią świątecznej akcji Blogowanie pod jemiołą, organizowanej już po raz czwarty przez grupę Blogi językowe i kulturowe. Wczoraj mogliście przeczytać wpis u Ani o tradycjach świątecznych w Norwegii, a jutro Aleksandra opowie Wam o wigilii przy duńskim stole. Gorąco zachęcam do czytania i komentowania! Pod koniec wpisu znajdziecie także informację o konkursie.

Świąteczne sweterki 

Tradycja noszenia brzydkich świątecznych swetrów zawitała do Polski jakieś 2-3 lata temu i dziś coraz więcej sieciówek oferuje tego typu element garderoby. Zwykle jego widok wywołuje lekki uśmiech zażenowania, jednak coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. A wszystko zaczęło się - jakże by inaczej - w barwnych i zdystansowanych Stanach Zjednoczonych

Wróćmy na chwilę do lat 80. Początkowo tego typu swetry z bałwankami, reniferami i choinkami nosiły przeważnie dzieci. Jednak po pewnym czasie, niby dla żartu, niby  z chęci uczczenia uroczystej atmosfery, świąteczne motywy trafiły na odzież dla dorosłych. Jednym ze znanych fanów takiej mody był Bill Cosby z serialu „The Bill Cosby Show”. 


Później swetry świąteczne zdobywały coraz większą popularność. Słynnym popkulturowym przykładem na ich sławę jest Pan Darcy, bohater „Dziennika Brigitte Jones”, grany przez Colina Firtha.


W ślad za Ameryką poszła także Europa. Świąteczne swetry najpierw trafiły do Wielkiej Brytanii, a dziś cieszą się dużą popularnością również w naszym kraju. Sieciówki oferują liczne wzory i kolory, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ludzie chętnie je zakładają, gdyż chcą pokazać swój dystans, poczucie humoru, a także czują się mniej skrępowani niż w "galowych" ubraniach świątecznych.

A czy Ty masz już swój świąteczny sweter? Napisz w komentarzu i koniecznie wrzuć zdjęcie! 

Pozdrawiam Was równie ciepło jak ciepły jest świąteczny sweterek! :)


* * *

Konkurs

Jak co roku w ramach naszej akcji przygotowaliśmy fajne prezenty. Wystarczy odpowiedzieć na jedno krótkie pytanie, by zgarnąć atrakcyjne nagrody.  Do wygrania są:
  • 3 książki od wydawnictwa Lingea wraz z dodatkowym rabatem 25% na całą ofertę, 
  • 3 książki od wydawnictwa Preston Publishing, 
  • 3 roczne dostępy do kursów na platformie Lerni,
  • 3 roczne dostępy do kursów na platformie Multikurs. 

Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ. Patronami  i sponsorami naszej akcji są:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...