Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 11 grudnia 2016

Merry Xmas!Coraz bliżej Święta! Dziś, w ramach "Blogowania pod Jemiołą", chciałabym Wam opowiedzieć dlaczego angielskie życzenia Merry Christmas* zastąpiono skrótem Merry X-mas.Uczulam, że piszemy merry (wesoły, radosny), przez E, a nie marry (wyjść za mąż, ożenić się) przez A. 
Wiele osób twierdzi, że literę X, zastępującą słowo Christ, stosuje się, by nadać Świętom świeckiego charakteru, że jest to wyrzucenie Chrystusa z Bożego Narodzenia. Wierzy się, że jest to zabieg marketingowy i komercyjny, że chodzi o nadanie Świętom neutralności, podobnie jak w przypadku życzenia sobie "Happy Holidays". Nic bardziej mylnego, bowiem skrót nie jest wcale pogański.  

Prawda jest taka, że skrótu Xmas używano już wiele lat temu! X to w alfabecie greckim litera chi, będąca pierwszą literą słowa Christ (Χριστός - Chrystus), które razem ze słowem mass (msza) tworzy słowo Christmas. 


Litera chi

Pierwsze użycie skrótu Xmas datuje się na około 1551 rok (Oxford English Dictionary), ale litery X oznaczającej Chrystusa używało się setki lat temu, już w starożytnej Grecji. Dzisiaj skrót często można spotykać w reklamach, banerach, czy na kartkach świątecznych. Dlatego, pomimo jego religijnego charakteru, raczej nie radzę używać go w formalnych tekstach. 

Mimo to, nie ma nic złego w pisaniu Merry Xmas, czego Wam z całego serca już życzę! :)KONKURS ! ! !

W ramach akcji zapraszam Was też na nasz wspólny KONKURS, który już czeka na grupowym blogu Blogerów Językowych i Kulturowych. Koniecznie klikajcie w LINK. Do wygrania voucher na 240 zł do zrealizowania w Empiku! :)


* * *
Nasza akcja trwa w najlepsze, zachęcam Was do zapoznania się z całym adwentowym kalendarzem. Wystarczy kliknąć na zdjęcie autora, by przenieść się na jego blog. Wczoraj na blogu Dagatłumaczy mogliście przeczytać dlaczego grudzień to wyjątkowy miesiąc dla autorki. A już jutro zapraszam na Szwecjoblog, gdzie dowiecie się co mają ze sobą wspólnego Szwecja, Hawaje i Boże Narodzenie.


Image Map

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...