Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 8 lipca 2018

10 angielskich zwrotów przydatnych w podróży


Takie mamy czasy, że prawie na całym świecie można dogadać się po angielsku. Problem pojawia się wtedy, gdy wyjeżdżamy za granicę i nie znamy tego (ani żadnego innego) języka obcego. Dlatego, aby się jako tako porozumieć, warto przed wyjazdem poznać kilka podstawowych zwrotów.

Wiem, że są wakacje i komu by się chciało uczyć, dlatego podaję Wam 10 najważniejszych wyrażeń, z którymi wszędzie sobie poradzicie. :)


1. I don't speak English. (Nie mówię po angielsku.)


Moim zdaniem to najważniejszy zwrot, jaki powinno się znać nie znając języka. :) Przyznając się do tego, że czegoś nie rozumiemy, unikniemy przypału, nie damy się w nic wmanewrować i spławimy natrętów, którzy coś do nas gadają, a my nie wiemy co. :)


2. Thanks! (Dzięki!)

Takie proste słówko, a może wywołać uśmiech na twarzy Waszego rozmówcy, gdy mu za coś podziękujecie. Turyści bardzo często polegają na uprzejmości innych osób, dlatego gdy już pokażecie na migi o co Wam chodzi, a druga osoba Wam udzieli informacji, podziękujcie. Bo wszędzie trzeba być miłym, w podróży także. :) 


3. Sorry. / Excuse me. (Przepraszam.)

Aby nie wyjść na nieuprzejmego turystę, warto nauczyć się, jak przepraszać, aby zapewnić sobie miłe interakcje z mieszkańcami. "Przepraszam" przyda nam się, żeby kogoś o coś zagadnąć czy gdy przeciskamy się przez tłum. 


4. Where is the toilet? (Gdzie jest toaleta?)


Gdy przyciśnie nas potrzeba, nie ma czasu na zastanawianie się jak zapytać o toaletę. Tutaj bowiem liczy się każda sekunda, dlatego ten zwrot warto wbić sobie jak najszybciej w pamięć! :) 


5. Turn left / right / go straight on (Skręć w lewo / prawo / idź prosto)

To gdy już zapytacie kogoś o tę toaletę, dobrze byłoby zrozumieć, jak do niej trafić. Poza tym nie wszędzie mogą działać Google mapy, dlatego znajomość podstawowych zwrotów związanych ze wskazywaniem drogi może się bardzo przydać.


6. Help! (Pomocy!)

To krótkie słówko może uratować Wam życie, gdy będziecie w niebezpieczeństwie. Oczywiście lepiej, żeby nie trzeba było go używać, ale zawsze warto być przygotowanym. 


7. How much does it cost? (Ile to kosztuje?)

Zakupy w obcym kraju mogą stanowić wyzwanie, nie tylko dlatego, że waluta jest inna. Czasami ceny na produktach nie są podane, dlatego dobrze jest o nie dopytać, żeby nie przepłacić. 


8. Can I have ...? (Czy mogę ...?)

W czasie podróży istnieje duża szansa, że będziemy jeść w restauracji, kupować pamiątki czy pić w barze. Nie trzeba znać wszystkich słówek po angielsku, aby dostać to, co chcemy. Wystarczy wskazać daną rzecz i zapytać, czy możemy ją dostać. 


9. I'm looking for... (Szukam...)


W obcym kraju często czujemy się zagubieni, nie znamy danego miejsca i zastanawiamy się, gdzie w pobliżu jest bankomat, szpital, McDonald's czy monopolowy. Przestańmy więc już błądzić i przyznajmy się, że czegoś szukamy. 


10. Do you have wifi? (Czy jest wifi?)

Jedno z ważniejszych pytań dzisiejszych czasów! :) Wiadomo, że każdy z nas chce mieć łączność ze światem. Warto tutaj zwrócić uwagę na wymowę słowa wifi - brzmi ona mniej więcej "łaj faj". A gdy już dowiemy się, że i owszem, dane miejsce dysponuje wifi, dopytajmy o hasło - What is the wifi password? 


Oczywiście podane przykłady z powodzeniem można wykorzystać w każdym innym języku. Ich nauka nie zajmie dużo czasu, a na pewno pomogą nam poruszać się po obcym kraju. 

Mam nadzieję, że pomogłam! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...