Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 28 marca 2018

Jak to jest z tą piłką nożną?


Każde dziecko wie, jak jest po angielsku piłka nożna. No bo chyba wiadomo, że football? Właściwie to tak i nie. Bo prawda jest taka, że piłka jest okrągła, a nazwy są dwie.

W każdym normalnym kraju gra w piłkę nożną polega na kopaniu piłki nogami. Wydaje się to logiczne, prawda? Cóż, Anglicy to wiedzą i bardzo ten sport kochają, a angielski football ogląda się z przyjemnością. 

Amerykanie w nogę grają rękami, futbol dla nich to soccer i generalnie chyba średnio się orientują, o co w tym wszystkim chodzi. :) Ale mimo, iż nie odnoszą żadnych sukcesów, to chociaż wyróżniają się nazwą tego sportu. Skąd im się w ogóle ten soccer wziął?

Słowo soccer, na pozór niepodobne do niczego, pochodzi od dawnego, brytyjskiego określenia gry w piłkę nożną, czyli association football. Końcową formę Amerykanie mogą zawdzięczać oksfordzkim studentom, którzy sobie skrócili association do soccia, a stamtąd do soccer mieli już całkiem blisko. Ostatecznie Brytyjczycy przestali tak mówić, a Amerykanom zostało. 

Właściwie to okazuje się, że nie tylko Amerykanie są dziwni. :) Na piłkę nożną soccer mówi się też na przykład w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Irlandii czy na południu Afryki.

źródło

Ale to nie tak, że Amerykanie nie używają słowa football. Bo i owszem, ale słowo to zarezerwowane jest dla innej dyscypliny - futbolu amerykańskiego. Tutaj również mamy dwie drużyny po 11 zawodników, ale piłka jest jajowata i można nią rzucać, kopać czy z nią biegać. Dla Amerykanów to po prostu football, a dla reszty świata American football - dla rozróżnienia. 


A skąd się wzięło słowo football? Teorie są różne, a najbardziej popularne głoszą, że wyraz ten nie oznaczał tylko kopania piłki nogą, ale również grę, w której przemieszczano się za pomocą nóg (a nie np. konno jak w polo) lub sport, w którym piłka ma długość czy średnicę jednej stopy. Także trochę to tych Amerykanów usprawiedliwia. :)

Inną parą kaloszy są jeszcze rugby, często mylone z futbolem amerykańskim. Obie dyscypliny różnią się nie tylko zasadami, ale także liczbą zawodników, piłką czy punktacją (zainteresowanych odsyłam do artykułu: klik). No to żeby jeszcze bardziej skomplikować Wam sprawę -  Australijczycy i mieszkańcy Nowej Zelandii futbolem określają właśnie rugby. :)Podsumowując, football dla większości państw na świecie to piłka nożna, dla Amerykanów to futbol amerykański, a dla Australijczyków rugby. Dla Amerykanów, Australijczyków, Kanadyjczyków czy Irlandczyków piłka nożna to soccer

Mam nadzieję, że pomogłam. :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...