Codziennie przez kilka godzin patrzę na klawiaturę komputera, ale właściwie dopiero niedawno przyszło mi do głowy, że nie mam pojęcia skąd się wzięły niektóre napisy na niej. Wiedziałam, co robi dany klawisz, ale nie wiedziałam dlaczego nazywa się tak, a nie inaczej. Wiadomo, niektóre to oczywista oczywistość, ale czy wiecie na przykład skąd się wziął taki Alt? Ja już wiem, więc się tą wiedzą dzielę. :)
No to skoro już o nim wspomniałam, to od klawisza Alt zaczniemy. Jest to skrót od alter, czyli zmieniać. No i jak sama nazwa wskazuje, zmienia on działanie innych klawiszy, bo wprowadza na przykład polskie znaki.
Ctrl to skrót od control, czyli kontrolować. W kombinacji z innymi klawiszami używany jest do wydawania różnych poleceń, np. Ctrl+C to kopiuj, itp. Czyli można przyjąć, że przy jego użyciu kontrolujemy działanie innych klawiszy.
Shift to z angielskiego również zmiana (np. night shift - nocna zmiana). Gdy go wciskamy, zmienia się znaczenie innych klawiszy, bo np. litery zmieniają wielkość.
Del to skrót od delete czyli usuwać. Powoduje usunięcie znaku znajdującego się tuż za kursorem. Ważne! Czytamy /dɪˈliːt/, a nie jakieś dilejt i inne wymysły!
Czasownik backspace oznacza cofać się, cofnąć się. W odróżnieniu od delete, powoduje usunięcie znaku znajdującego się przed kursorem. Oczywista oczywistość - cofamy to, co żeśmy właśnie napisali.
Enter to po angielsku wejść, wchodzić, ale również zaczynać, wprowadzać. Czyli zatwierdzamy wszelkie operacje, rozpoczynamy działanie.
Tab to skrót od tabulate czyli zestawiać dane w tabeli lub od tabulator czyli osoby, która takie zestawienia robi. W edytorach tekstu klawisz powoduje przeskoczenie kursora do przodu - żeby było równo jak w tabelce!
Caps to skrót od capitals, czyli wielkie litery, z kolei Lock to blokować, zatem ten klawisz to blokada wielkich liter.
Kolejna oczywista oczywistość. Esc to skrót od escape, czyli uciekać. Przy użyciu tego klawisza wychodzimy, uciekamy, zamykamy - logiczne.
Te dwa klawisze też wyglądają ciekawie. PgUp to skrót od page up - w edytorze tekstu przeskakujemy o stronę do góry. Analogicznie PgDn - page down - strona w dół.
PrtSc to skrót od print screen, czyli drukuj ekran. Jak doskonale wiecie - klawisz kopiuje zrzut ekranu.
Na koniec klawisz bez napisu, który po angielsku nazywa się space bar, czyli belka/słupek spacji - dlatego, że taka jest długa. Space to po angielsku przestrzeń lub odstęp. Wiadomo.
Na koniec Wam powiem, jak po angielsku się nazywają znaczki przy cyferkach na klawiaturze, a co!
Przy dwójce znajduje się @ (małpa), czyli nie monkey, lecz at
Trójeczka ma nad sobą # i jest to hash. #słowo poprzedzone tym symbolem to hashtag.
Nad czwórką mamy symbol dolara $, którego po angielsku nazwiemy po prostu dollar sign
Procent % przy piątce to percent sign
A nad szóstką mamy taki daszek, który nazywa się kareta (wiedzieliście?!). Po angielsku jest to caret.
Symbol & nad siódemką po polsku nazywamy etką, a po angielsku jest to ampersand
Nad ósemką mamy gwiazdkę i nie jest to star, lecz prime
Przy dziewiątce mamy lewy nawias czyli left bracket. Jest on okrągły, czyli round
Z kolei nad zerem jest prawy nawias - right bracket
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz