Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 13 września 2017

Skąd się bierze SPAM?
Każdy z nas ma zawaloną skrzynkę mailową różnego rodzaju wiadomościami, które zaliczamy do tzw. spamu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to niepożądana przez odbiorców treść, która wysyłana jest masowo i w formie reklamy. Najczęściej przynosi za sobą szkody w postaci zapychania serwerów i blokowania skrzynek adresowych.

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięło się to słowo?

Ja się dzisiaj zastanowiłam, a znaleziona w internetach odpowiedź bardzo mnie zdziwiła! No bo kto by pomyślał, że spam związany jest z... konserwą mięsną! Tak, dobrze czytacie. Wszystko ma bowiem związek z twórczością Monty Pythona. 
SPAM pochodzi od wyrażenia Shoulder Pork and Ham – pod taką nazwą sprzedawana była mielonka wieprzowa w konserwie
Co ma do tego Monty Python? A bo w jednym ze skeczów przychodzi chłop do restauracji i prosi o danie bez mielonki (spamu), jest to jednak niemożliwe. Pod koniec scenki pojawiają się wikingowie, którzy zaczynają śpiewać  "SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM", co idealnie obrazuje charakter spamu. Jest on niespodziewany, natarczywy, wbrew woli klienta – do dziś nic się nie zmieniło. Gdy śmieciowe maile coraz częściej zaczęły zawalać nasze skrzynki, ktoś mądry skojarzył je z powyższym skeczem i wymyślił, żeby nazwać je spamem - a naród podjął wątek. :)

Ciekawe jest to, że mielonkę SPAM zaczęto produkować w USA w latach 30. XX wieku i wytwarzana jest ona nieprzerwanie do dziś!

Internauci oczywiście wymyślili mnóstwo innych przykładów rozwinięcia skrótu, najciekawsze to:
  • stupid person advertisement
  • sending particulary annoying message
  • stupid pointless annoying messagesBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...