Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 26 marca 2017

PROJEKT MATURA - podsumowanie #7 i #8Drodzy maturzyści, w zeszłym tygodniu nie wstawiłam podsumowania kolejnych siedmiu dni akcji, dlatego dzisiaj nadrabiam i publikuję podsumowanie podwójne - tydzień 7 i 8. 

W 7 tygodniu akcji zajmowaliśmy się wyrażaniem niezdecydowania. Na maturze warto umieć wyrazić swoją opinię i podjąć polemikę na zadany temat. W tym celu z pewnością przydatne okażą się następujące zwroty: 

To be honest - Jeśli mam być szczery / szczera - To be honest, that's a bit disappointing.(Jeśli mam być szczery, to trochę rozczarowujące.)

I'm not entirely convinced - Nie jestem do końca przekonana/y - I'm not entirely convinced that what Tom said is true. (Nie jestem do końca przekonany, że to, co mówi Tom jest prawdą.)
I'm torn between - Jestem rozdarty/a pomiędzy - I'm torn between going to the mountains or going to the seashore. (Jestem rozdarty pomiędzy wyjazdem w góry, a wyjazdem nad morze.)
Correct me if I'm wrong, but.. - Popraw mnie, jeśli się mylę, ale... - Correct me if I'm wrong, but I think you owe me a dollar. (Popraw mnie, jeśli się mylę, ale myślę, że wisisz mi dolara.)
I'm in two minds whether... - Waham się czy... - I'm in two minds whether to go or not. (Waham się czy iść, czy nie.)
I agree to some extent but... - Zgadzam się w pewnym stopniu, jednak.. - I agree to some extent but this very much depends on the persons involved. (Zgadzam się w pewnym stopni, jednak to zależy od zaangażowanych osób.)
How shall I put this? - Jak by to ująć?


W 8 tygodniu zajmowaliśmy się udzielaniem rad. Poniżej siedem zwrotów, które przydadzą się, jeśli zostaniecie poproszeni o danie wskazówki:

If I were you… - Na Twoim miejscu... - If I were you, I would go to the doctor. (Na Twoim miejscu poszedłbym do lekarza.)
You'd better not... - Lepiej nie... - You'd better not drink so much alcohol. (Lepiej nie pij tyle alkoholu.)
You should / ought to... - Powinieneś / powinnaś... - You should / ought to study more! (Powinieneś się więcej uczyć!)
I was wondering if you could... Zastanawiałem się, czy mógłbyś... - I was wondering if you could help me. (Zastanawiałem się, czy mógłbyś mi pomóc.)
Have you thought about...? - Czy myślałeś o…? - Have you thought about going to college? (Czy myślałeś o pójściu do collegu?)
Why don’t you...? - Dlaczego nie … ? - Why don't you find a job? (Dlaczego nie znajdziesz sobie pracy?)
It might be helpful... - Może być przydatne... - It might be helpful for you to ask for a second opinion. (Zapytanie o druga opinię może być przydatne.)


W następnym tygodniu zajmiemy się omawianiem za i przeciw!

Wszystkie zwroty w formie PDF możecie pobrać TUTAJ (tydzień 7) oraz TUTAJ (tydzień 8). Zachęcam do pobierania, drukowania i powtarzania. 

Do zobaczenia na Facebooku! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...