Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 16 listopada 2016

Rozmówki amerykańskie oraz Słownik slangu i potocznej angielszczyzny - recenzja

Dziś chciałabym Was zapoznać z dwoma propozycjami od wydawnictwa LINGEA: Rozmówki amerykańskie oraz WAZZUP? Słownik slangu i potocznej angielszczyzny.

lingea.pl

Rozmówki amerykańskie to mała książeczka zawierająca zwroty przydatne w podróży do USA. Całość podzielona jest na 16 działów z odpowiednimi zwrotami i wyrażeniami, są to: liczby, popularne zwroty, kolory i rozmiary, napisy informacyjne, podróże, zakwaterowanie, wyżywienie, na wakacjach, sport i wypoczynek, zakupy, sytuacje awaryjne, mieszkanie, rodzina, praca oraz komunikacja.Są to rozmówki, więc znajdziemy tutaj podstawowe zwroty takie jak Gdzie jest najbliższy dworzec kolejowy? albo Czy mogę skorzystać z Pani telefonu? Obok zwrotów podana jest transkrypcja fonetyczna, więc wiadomo, jak co mówić. Znaki fonetyczne są wyjaśnione w dziale z gramatyką, więc nawet osoby niemające styczności z transkrypcją fonetyczną sobie powinny poradzić. 

Rozmówki przeplatane są dodatkowymi informacjami, charakterystycznymi dla USA. Np w dziale Zakupy podana jest tabelka z rozmiarami, w dziale Sytuacje awaryjne informacja pod jakie numery dzwonić.

Na końcu znajduje się słowniczek polsko-angielski oraz angielsko-polski. Dział z gramatyką zawiera przede wszystkim opis podstawowych czasów, zaimków, liczebników, itp. No i wyjaśnienie jak czytać te wszystkie znaczki :)

To co najbardziej podoba mi się w tych rozmówkach to ostatnia część, czyli Informacje praktyczne. Jest to zestaw praktycznych wskazówek dla tych, którzy wybierają się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Podane są przydatne numery telefonów, np. do Ambasady, opisy ciekawych miejsc, które warto odwiedzić i inne porady takie jak stawka za taksówkę, ograniczenia prędkości, itp. 

Generalnie książeczka przyjemna dla oka, każdy dział zaznaczony jest innym kolorem, więc szybko można wszystko znaleźć. Na pewno warto mieć w kieszeni te rozmówki podczas wyjazdu do Stanów, nie zajmują dużo miejsca, a osoby niezbyt biegłe w angielskim mogą w każdej chwili się wspomóc :)

empik.pl

Druga propozycja to WAZZUP? Słownik slangu i potocznej angielszczyzny. Tutaj się nie będę rozpisywać, gdyż jest to po prostu słownik :) Angielsko-polski, ze słówkami od A do Z, które są potoczne i slangowe, np. (otwieram na pierwszej lepszej stronie i szukam randomowego słowa) gender-bender - transwestyta. 

Kilka ostatnich stron stanowi Cockney Rhyming Slang, czyli "rymowana" gwara. Dokładniej chodzi o znalezienie dwóch słów, z których drugie rymuje się ze słowem, którego nie chcemy wprost użyć. Np. chcemy powiedzieć AIDS, to mówimy Ace of Spades, gueen - Baked Bean, pub - Bath Tub, itp. 

Jest też mini słowniczek skrótów typu BRB - be right back, ILU - I love you, itp. Przydatne do pisania smsów i pogaduszek na Messengerze ;) 

Generalnie cóż, jest to słownik i wygląda tak jak można się tego po nim spodziewać. Mi się na pewno przyda, gdyż lubię sobie poszerzać horyzonty i zakres słownictwa o nowe i ciekawe słówka :D


Zainteresowani? Rozmówki amerykańskie można kupić np. TUTAJ, a słownik slangu TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...